Glöm inte att säga upp din båtplats i tid

Glöm inte att säga upp din båtplats i tid

Det kan tyckas långt till sommaren, men tiden går fort. Här är en liten påminnelse till er som tänkt att inte använda er bryggplats i sommar.

Senast 28 februari ska hamncheferna och kassör meddelas om man som bryggplatsinnehavare avser att inte använda sin bryggplats i sommar. Säger du upp din plats senast 28 februari slipper du hamnavgiften. Och dessutom kan ju någon annan som behöver plats få en.

Utdrag ur klubbens ordningsregler:

2:5 Anmäl om du inte använder din bryggplats. Du måste skriftligen anmäla till sekreterare och hamnchef om du inte tänker använda din bryggplats under kommande säsong. Detta för att hamnchefen ska kunna hyra ut den som låneplats åt annan medlem. Om du dessutom anmäler detta före den 28 februari så slipper du betala avgift för bryggplatsen.

No Comments

Post A Comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.