Tävlingar kommande helg

Tävlingar kommande helg

Kommande helg, 24 och 25 augusti är det kappseglingshelg på Trosa Båtklubb. Främst kommer det att märkas under söndagen då den stora jolletävlingen Lions Kanna seglas. Det beräknas komma runt 30 deltagare från olika klubbar. Respektera avspärrningar kring ungdomssektionens område och räkna inte med att ni kan ta upp eller sjösätta på rampen under tävlingsdagen.

På lördagen seglas kölbåtstävlingen Höstseglingen. Den märks kanske inte av lika mycket på klubbens område. Cirka 10 deltagare räknar vi med, och tävlingen startar klockan 11.00 på Fågelöfjärden.

Niklas Qvarnström
segling@trosabatklubb.se
lionskanna@trosabatklubb.se

No Comments

Post A Comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.