Ungdom planerar redan för kommande säsong

Ungdom planerar redan för kommande säsong

Ungdomssektionen kommer att behöva nya flytvästar till seglarna, och vi kommer köpa in västar så att vi uppdaterar vårt förråd. Vi kommer finansiera dessa med sponsorer som får sin logga på dessa. Vi kommer även söka sponsorer till en del segel och annan utrustning som behöver uppdateras. Eftersom våra medlemmar efterskänkt medel så planeras det att hyra in tränare och även skicka ett antal blivande ledare på tränarkurser och vidareutbildning. Ansvariga funktionärer kommer få gå ledarutbildning hos Svenska seglarförbundet eller via RF. Jobbet med att informera om läger och kvällsträningarna kommer startas under januari. Ni som är intresserade av att vara med kan höra av er till: ungdom(@)trosabatklubb.se eller ordforande(@)trosabatklubb.se

Vi behöver också handgriplig hjälp med att sköta utrustning och det löpande underhållet på sektionens område.

Ha en god Jul 🎄
Bengt, Gzregorz, Zusanna

No Comments

Post A Comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.