Information om el på varvet

Information om el på varvet

Efter genomgång av varvsområdet ser vi att det är många som fortfarande har el uppkopplad till sina båtar, och eftersom alla nu måste ha laddat sina batterier så uppmanar vi er att inte ha el i era båtar under vintern. Dels så är det en brandrisk då det inte finns någon koll på den utrustning som finns i båtarna, och vi vill inte ha en brand på varvsområdet 🔥 Sen kommer elen att bli så pass dyr att vi kommer få dubbel kostnad om inte mer efter den 1 januari då vårt fasta pris går ut. Så om vi hjälps åt att minimera riskerna med brand och att hålla nere elkostnaderna så tjänar vi alla på detta. Om du jobbar i din båt och behöver el så meddela varvscheferna detta och dra ur kontakten när du inte är i båten. Alltså i elskåpet! Det är ju ändå vår klubb och våra båtar.

Styrelsen
styrelse@trosabatklubb.se

1 Comment
  • Bengt O Karlsson
    Posted at 22:04h, 13 november

    Håller helt och hållet med, det verkar som att vissa av ren bekvämlighet ”och första tjing” låter sina kablar sitta kvar även om man kanske har kopplat från förbrukningen i båten. Detta är ett jäkla ofog som bör beivras. Det är som framgår klart och tydligt i ordningsreglerna bara att dra ur inkopplade sladdar som inte är uppmärkta med datum och anledning till inkopplingen.

Post A Comment

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.